| Start | Sklep | Logowanie | Szukaj | Polityka prywatności |
 
O nas
Hymn
Zarys duchowości
Nasi patronowie
Gdzie nas znaleźć?
Różności
Start
Aktualności
Kontakt
Pieśni
Sklep
Intencje
Świadectwa
Galeria
Linki
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Gościmy
Odwiedza nas 3 gości oraz 1 użytkownik
Drukuj
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najśw. Oblicza (1873-1897)

Św. Teresa od Dzieciątka JezusTeresa wstąpiła do Karmelu 9 kwietnia 1888 r., a 10 stycznia następnego roku otrzymała habit zakonny. Od pierwszego dnia pobytu w klasztorze Teresa realizowała, poprzez ciągłe wyrzeczenia, swoją "małą drogę" miłości: modliła się, umartwiała, składała ofiary, ćwiczyła się w pokorze, prostocie ewangelicznej i zawierzeniu Bogu. Jako mistrzyni nowicjuszek uczyła przykładem swoje podopieczne. W Uroczystość Trójcy Przenajświętszej 1895 r. Teresa, w obecności Celiny, oddała się Miłości Miłosiernej, po czym przeżyła jedyne w swym życiu duchowym doświadczenie mistyczne - została "przeszyta ognistą strzałą" i ogarnęła ją niewysłowiona słodycz. Jej ofiara została przyjęta, ale zaraz potem powróciło znajome poczucie ułomności ducha.

W Wielkim Tygodniu 1896 r. Teresa zaczęła kasłać krwią, później zaczęły ją nękać: suchy kaszel, ataki gorączki i duszności - była to gruźlica, która zdążyła już naruszyć jej płuca. W tym okresie stawiała czoła próbom duchowym, które przerastały to, co działo się z jej organizmem. Szła ku śmierci świadomie, pragnęła jej i nie była to u niej ucieczka od życia, ale stan miłości, gorące pragnienie nieba i spotkania z Jezusem. Wierzyła zresztą, że dopiero po śmierci rozpocznie się jej prawdziwa misja szczególniejszej orędowniczki dla tych, których ziemska wędrówka jeszcze się nie skończyła: "Czuję, że posłannictwo moje rozpocznie się, posłannictwo wszczepiania w dusze miłości Boga; takiej miłości, jaką ja Go miłuję... nauczania ludzi małej drogi. NIEBEM MOIM BĘDZIE CZYNIĆ DOBRZE NA ZIEMI. (...) PO MOJEJ ŚMIERCI SPUSZCZAĆ BĘDĘ NA ZIEMIĘ DESZCZ RÓŻ". Umarła w wielkich cierpieniach 30 września 1897 r. zostawiając po sobie jako zapis refleksji duchowych: rękopisy autobiograficzne, listy, poezje, modlitwy i notatki oraz rady i wspomnienia.

Papież św. Pius X nazwał ją "największą współczesną świętą", a Pius XI beatyfikował ją w 1923 r. i kanonizował w przyspieszonym tempie 17 maja 1925 r., a następnie w dwa lata później ogłosił Patronką Misji na równi z wielkim apostołem św. Franciszkiem Ksawerym. Wtedy św. Teresę otoczył "huragan chwały" i stała się jedną z najbardziej adorowanych świętych Kościoła. 19 października 1997 r. w czasie uroczystej Mszy św. odprawionej na placu Św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II ogłosił św. Teresę od Dzieciątka Jezus i Najśw. Oblicza Doktorem Kościoła.

Więcej:
http://www.karmel.pl
http://www.sw.tereska.pl
http://www.littleflower.org - strona w języku angielskim

 
Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej, Plac Ofiar Katynia 1, 70-452 Szczecin, tel. 783 296 660, email: wmu@wmu.pl

© 2017 Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.